انواع مته و کاربرد آن ها

تراز بنایی رونیکس مدل RH-9404

انواع مته و کاربرد آن ها :

انواع مته و کاربرد آن ها

ابزار آلات در اصفهان

1-مته تمام الماس(مته الماسه) :

جنس این مته از فولاد کارباید است و جهت سوراخ کاری در فلزات سخت مانند استیل و فولاد آبکاری شده استفاده می شود و قدرت سوراخ کاری بالایی دارد و به خاطر داشتن کارباید توانایی سوراخ کاری در تمام ضخامت ها و انواع سرعت ها را دارد و قویترین مدل مته میباشد.

2- مته سر الماس

علت نامگذاری این مته زایده هایی است که در سر آن وجود دارد. نوک این مته عموماً از جنس کارباید است، از این رو می توان برای سوراخ کردن انواع مصالح مانند سنگ، بتن، کاشی و سرامیک استفاده کرد. و در هنگام کار می بایست دریل در حالت چکشی قرار بگیرد که سر مته داخل مصالح نسوزد.

3- مته آهن :

این مته ها از پرکاربردترین مته ها میباشند و در دو مدل Hss و Hssco ساخته می شوند. مدل Hss جهت سوراخ کاری آهن نرم، آلومینیوم، مس، برنج و فلزات نرم استفاده می شود و مدل Hssco هم به نام مته کبالت در بازار موجود هستند که عموماً با درصد، 5٪ و 8٪ عرضه می شوند و به این معناست که این مته 5 درصد الماس یا کبالت داخل خود دارد و از مته Hss قوی تر است و جهت سوراخ کاری فلزات نسبتا سخت مثل آهن و چدن آبکاری شده و استیل نرم استفاده می شوند.

4- مته برگی :

این مدل مته جهت سوراخ کاری چوب استفاده می شود و در حین سوراخ کاری نیاز به فشاری مضاعف به دریل دارد که هنگام تراشیدن چوب، پوشال آن را خارج کند.

5- مته گازور :

این مته در صنایع MDF و کابینت سازی استفاده می شود که جهت نصب لولا باید ابتدا از این مته استفاده شود.

6- مته مُرغک :

این مته دارای شکل استوانه ای است که دو سر می باشد و جهت سوراخ کردن یا براده برداری در فلزات استفاده می شود و طول مارپیچ بسیار کوتاهی دارد که با دستگاهی دقیق می تواند سوراخ های سطحی با زاویه 60 درجه ایجاد کند.

7- مته خزینه :

این مته در صنایع فلزی استفاده می شود و زاویه سر آن 60 یا 90 درجه می باشد.

adminseoten
ارسال دیدگاه