مدت زمان خشک شدن انواع چسب ها

مدت زمان خشک شدن انواع چسب ها

مدت زمان خشک شدن انواع چسب ها

چسب ها دارای تنوع بسیاری هستند و یکی از پر مصرف ترین محصولات شیمیایی می باشند که هم مصارف خانگی، عمومی و هم مصارف صنعتی دارند. از لحاظ قدرت چسبندگی، با توجه به این که شرکت های سازنده متفاوت هستند، میزان چسبندگی چسب ها هم به همین موضوع و مواد اولیه مصرفی در ساخت آن ها بستگی دارد اما میزان زمانی که لازم است تا یک چسب خشک شود، یک زمان استاندارد است و برای همه چسب ها ثابت است. در این مقاله قصد داریم چسب ها را از حیث زمانی که برای خشک شدن لازم دارند بررسی کنیم.

مدت زمان خشک شدن چسب ها چه اهمیتی دارد؟

زمانی که چسب ها برای خشک شدن لازم دارند مهم است، چرا؟ اولین دلیلی که ممکن است مد نظرتان باشد این است که، نیاز دارید چسب به سرعت خشک شود و یا این که دانستن زمان خشک شدن چسب، به شما کمک می کند تا در زمانی که چسب در حال خشک شدن است از آن استفاده ای نکنید و اجازه دهید تا به خوبی در مدت زمان لازم خشک شود.

چسب های پر فروش بازار و مدت زمان خشک شدن آن ها

در هر صنعت چند محصول وجود دارد که نسبت به بقیه محصولات، پر طرفدار تر و پر فروش تر هستند. چسب ها نیز شامل این موضوع  می شوند و چند چسب را در این قسمت مقاله به شما معرفی می کنیم که جز پر فروش ترین چسب های بازار می باشند و همچنین مدت زمان خشک شدن آن ها را نیز توضیح می دهیم.

مدت زمان خشک شدن انواع چسب ها

چسب قطره ای

از پر مصرف ترین چسب ها، چسب های قطره ای هستند که در مصرف های مختلف استفاده می شوند. قدرت چسبندگی بالا از جمله ویژگی های بسیار خوب این چسب می باشد و برای چسباندن سطوح مختلف استفاده می شود. مدتی که برای خشک شدن نیاز دارد از 1 تا 5 دقیقه بسته به نوع چسب انتخابی شما می باشد.

چسب مونتاژ

این چسب، از گروه چسب های ساختمانی می باشد که از آن برای چسباندن قطعات ساختمانی از آن استفاده می شود. از ویژگی هایی که دارد شفاف بودن آن است و در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و حرارت مقاومت بالایی دارد. مدت زمانی که این چسب برای خشک شدن نیاز دارد 15 الی 20 دقیقه بسته به نوع چسب انتخابی می باشد.

چسب سیلیکون

سیلیکون جز چسب هاییت که از آن برای درز بندی و آب بندی استفاده می شود. این چسب حالتی ژله ای دارد و بر پایه پلیمر ساخته شده است. از انواع چسب های سیلیکون می توان برای آب بندی حمام، آشپزخانه، قاب، پنجره، انواع اتصالات عمومی و… استفاده نمود. مدت زمانی که این چسب برای خشک شدن به آن نیاز دارد بین 5 الی 10 دقیقه می باشد و بعد از این زمان به مدت 24 ساعت به دور از رطوبت باشد تا به طور کامل خشک شود.

چسب آکواریوم

چسب های آکواریوم  یکی از از انواع چسب های سیلیکونی هستند و برای آب بندی و درزبندی سطح های شیشه ای و آکواریوم از آن استفاده می شود. سیلیکون این محصول 100 درصد خالص می باشد و قدرت چسبندگی، ماندگاری و ویسکوزیته بالایی دارد. مدت زمان خشک شدن این چسب بین 3 الی 5 دقیقه می باشد و بعد از آن به مدت 24 ساعت زمان لازم دارد تا کاملا خشک شود.

چسب پلی اورتان

پلی اورتان ها بر پایه پلیمر ساخته می شوند و برای درزگیری ساختمان استفاده می شوند. این نوع چسب قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارد و برای سطوح بتنی، سنگی، چوبی، فلزی استفاده می شود. زمان خشک شدن این چسب بسیار بالاست و در انواع برندهای تولید کننده آن ها مختلف است.

چسب آناروبیک

چسب آناروبیک، نوعی چسب صنعتی است که برای سطوح فلزی از آن استفاده می شود. برای هرز نشدن و یا سست نشدن پیچ و مهره ها در دستگاه های صنعتی از آن استفاده می شود. زمان لازم برای خشک این چسب بین 5 تا 15 دقیقه می باشد و بعد از گذشت 4 ساعت کاملا خشک می شود. از دیگر ویژگی هایی که این چسب دارا می باشد این است که در برابر حرارت، مواد شیمیایی، ارتعاشات شدید، بسیار مقاوم می باشد.

چسب 123

یکی از پر طرفدارترین چسب های موجود در بازار، چسب های 123 می باشند. زمانی که این چسب برای خشک شدن به آن نیاز دارد بین 5 تا 10 ثانیه می باشد و بعد از خشک شدن می توانید از سطح مورد نظر استفاده کنید.

زمان خشک شدن چسب ها قابل کاهش است؟

هر چسب زمانی استاندارد برای خشک شدن دارد که این امر قابل تغییر نمی باشد اما می توان آن را با توجه به تغییر محیط سرعت داد.

 برای این کار لازم است چند اقدام انجام دهیم:

دمای استفاده از چسب را بدانیم و در دمای مورد نظر استفاده کنیم.

سطحی که چسب را استفاده می کنیم باید عاری از هر گونه گردو غبار باشد.

سطح مورد نظر را در یک محیط که تهویه مناسبی داشته باشد قرار دهید.

 سخن پایانی

چسب ها در انواع مختلف صنعتی و عمومی تولید و به بازار عرضه می شود. برند های مختلفی در زمینه تولید انواع چسب فعالیت دارند که از جمله آن ها می توان از برند های رازی، غفاری، جلاسنج، راگا، بُن، کاسپین، آسیا، دنا، آکفیکس، فاینال و… نام برد. فروشگاه ابزار چسب آپادانا عرضه کننده انواع چسب های صنعتی و عمومی در اصفهان، به شما کمک می کند تا خریدی مطمئن با توجه به نیازتان را تجربه کنید.

 

adminseoten
ارسال دیدگاه